Ovčí vlna


  • Ze své podstaty se jedná primárně o izolační materiál
  • Působí jako prostorový filtr a přírodní čistička vzduchu (pohlcuje škodliviny z interiéru)
  • Udržuje optimální úroveň vlkosti
  • Ovčí vlna nedráždí pokožku ani dýchací cesty
  • Zcela zdravotně nezávadná


ovecky.jpg

Ovčí vlna je dokonalým izolačním materiálem, důkazem toho jsou ovečky samotné, neboť byly a jsou schopné se adaptovat těm nejhorším klimatickým podmínkám a právě jejich vlna je schopná ochránit je před extrémním chladem, horkem či vlhkostí.

Ovčí vlna je tvořena miliony vlákny, které díky svému specifickému tvaru vytváří vzduchové kapsičky, zachycující ohřátý vzduch a perfektně tím izolují a chrání tělo ovečky během chladných období a naopak při vysokých teplotách v příjemném chladu.

Ovčí vlna neobsahuje žádné škodlivé látky, naopak, v interiéru působí jako prostorový filtr, který na sebe dokáže vázat a efektivně absorbovat například ozón, který je vedlejším produktem všech tiskáren, kopírek a počítačů. Další látkou, kterou je vlna schopná vstřebávat je formaldehyd, jež je považován za nejnebezpečnější škodlivou látku v intriérech domů a bytů. Formaldehyd je uvolňován z některých dřevotřískových materiálů a lepenek, koberců, lepidel a tmelů, tabákového kouře nebo nedokonalým spalováním fosilních paliv - proto se dá ovčí vlna nazývat jakousi přírodní čističkou vzduchu.

Vlna prokazatelně udržuje optimální úroveň vlhkosti v interiéru. Je totiž schopná na sebe přebytečnou vlhkost z prostoru vázat (bez jakéhokoliv vlivu na její izolační vlastnosti) a v závislosti na aktuální vlhkosti interiéru ji postupně uvolňuje, čímž ji dokáže udržovat na optimální hodnotě 40-60%, v závislosti na aktuálním ročním období.

Ovčí vlna je zcela zdravotně nezávadná a jako materiál je vhodná i pro alergiky. Zároveň neobsahuje žádná ostrá vlákna, která by dráždila dýchací cesty nebo pokožku, a proto samotná manipulace s ní je velmi příjemná a zcela bez nutnosti použití jakýchkoliv ochranných pomůcek.

Vlna navíc nehoří, má samozhášivou schopnost a teprve až při 560 stupních se začíná škvařit. Díky svému specifickému tvaru a struktuře vláken je maximálně pružná, její vlákna se za žádných okolnosí nelámou a jsou odolná vůči opakovanému napínání a stlačování, díky čemuž je po aplikaci schopná zcela vyplnit izolovaný prostor. Výsledná izolace není připevněna na žádnou nosnou mřížku, ze které by se mohla izolace po nějaké době uvolnit. Při výrobě se k ovčí vlně přidá malé množství dvousložkového vlákna (max. 10 %), které se horkem roztaví a spojí jednotlivá vlákna ovčí vlny. Izolace je tak daleko pružnější a pevnější.